Rok 2016

zajawka hala i matpNo i zrobiło się niezłe zamieszanie. No, bo przecież przynajmniej zdziwienie musiała budzić podawana przez naszych usportowionych mieszkańców informacja: „A my, proszę pani, w tym tygodniu przygotowujemy się do turnieju piłki nożnej w środowisku wodnym…”. Jak to „wodnym”? Czyżby znowu miało się powtórzyć, coś, co przeżywaliśmy już kiedyś na Stadionie Narodowym? Chyba nie, bo przecież jesienią, od wielu lat, organizujemy zawsze turniej piłkarski pod stałym, nie rozsuwanym dachem. Podobnie było i tym razem. Piłkarze rywalizowali ze sobą w dwóch rudzkich halach sportowych, w Halembie i w Bielszowicach. Skąd zatem wzięła się ta dziwna wypowiedź? Otóż, po raz pierwszy w ramach turniejów organizowanych przez nasz, Ośrodek i działający przy Ośrodku, Klub Olimpiad Specjalnych przeprowadziliśmy w tym samym czasie dwa przedsięwzięcia. Pierwszym z nich był kolejny, szesnasty już, Śląski Turniej Halowej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, drugim zaś Pierwszy Śląski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej (i tu uwaga!) w Środowisku Wodnym Olimpiad Specjalnych.

Sam Program Treningu Aktywności Motorycznej (MATP) jest oficjalnym programem sportowo-rehabilitacyjnym Olimpiad Specjalnych. W programie tym, którego adresatami są osoby, które z powodu sprzężonej niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej nie są w stanie uczestniczyć w zawodach i treningach oferowanych przez Olimpiady Specjalne, lub z powodu głębokiej niepełnosprawności intelektualnej nie są w stanie przestrzegać przyjętych w poszczególnych dyscyplinach przepisów, nie występuje element współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami. Terapeuta dostosowuje przepisy MATP do poziomu sprawności zawodników, tak by mogli oni zademonstrować swoje maksymalne możliwości. Zawodnicy korzystają z pomocy terapeuty oraz z zaadaptowanego do ich potrzeb sprzętu. My po raz pierwszy, korzystając przede wszystkim z bliskiej lokalizacji sąsiadującego z halą Aquadromu, ulokowaliśmy tym razem tego rodzaju trening w basenie. Dodatkowym atutem był funkcjonujący w obiekcie Aquadromu basen z ruchomym dnem, który pozwolił na bezpieczne dostosowanie głębokości do potrzeb osób biorących udział w treningu. W ceremonii otwarcia, na której nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, uczestniczyło aż dwadzieścia klubów, z których 14 wystawiło swoje drużyny w turnieju piłkarskim (ponad 100 zawodników). Zespołów jednak było o jeden więcej, bo my, wobec dużego zainteresowania naszych wychowanków, wystawiliśmy aż dwie drużyny. W ramach  Programu  Aktywności Motorycznej swoich zawodników wystawiło dziewięć klubów (40 uczestników), zaś trzy ze wspomnianych miały swoich reprezentantów w obydwu dyscyplinach. Ponad stu czterdziestu zawodników powtórzyło za Anią Wojenek składającą przysięgę, że „pragną zwyciężyć…i być dzielnym w wysiłku” i jak się okazało, wszyscy, niezależnie od koloru zdobytego krążka, byli jak zawsze bardzo dzielni w swoich staraniach. Bardzo sprawnie przeprowadzone zostały wszystkie „mokre” konkurencje. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalnemu potraktowaniu swoich niepełnosprawnych gości przez gospodarzy Aquadromu nasi trenerzy mogli skupić się wyłącznie na merytorycznej stronie programu, co było oczywiście najważniejsze dla zawodników. Dekoracje osób uczestniczących w wodnym treningu odbywały się na basenie, w specjalnie przygotowanym miejscu. Dekoracja piłkarzy miała miejsce, jak zawsze, w halembskiej hali sportowej po zakończeniu rozgrywek na zaprzyjaźnionych obiektach. Tym razem gospodarze okazali się wyjątkowo niegościnni. Obydwie nasze drużyny w swoich grupach zgarnęły złote medale. No cóż, trudno… Ale tak serio to myślę, że dobrze się stało, bo coś takiego naprawdę dawno się nie zdarzyło. A złoto, co by o nim nie mówić, jednak dodaje skrzydeł. Tym razem więc, chociaż byliśmy mniej gościnni, byliśmy za to o wiele bardziej szczęśliwi.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49