Rok 2016

Już po raz drugi do Rudy Śląskiej zjechali najlepsi recytatorzy z całej Polski, którzy odważyli się zmierzyć z bardzo trudnym repertuarem jakim są wiersze i proza pisane przez młode dziewczyny, więzione w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, w samym obozie lub po jego szczęśliwym opuszczeniu. Gala finałowa II Ogólnopolskiego Konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” wpisywała się w ogólnopolski projekt edukacyjny IPN „O tym nie można zapomnieć - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów" pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Cieszymy się, że obok Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Miasta Ruda Śląska, katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Miejskiego Centrum Kultury, Szkoły Podstawowej nr 24 im. Powstańców Śląskich i jej dyrektora pani Marii Lorens – inicjatorki konkursu, wśród organizatorów znalazł się również nasz Ośrodek. Nasze wsparcie, jak w latach ubiegłych polegało na projektowaniu okolicznościowych dyplomów i zaproszeń oraz dekoracji sceny. Dodatkowo w tym roku nasi podopieczni mieli okazję stanąć na scenie w czasie, kiedy konkursowa komisja jurorska udała się na naradę, aby wyłonić najlepszych z grona wspaniałej wrażliwej młodzieży jaką mogliśmy podziwiać tego dnia na scenie.

Na widowni wśród wielu zaproszonych goście zasiadały byłe więźniarki obozu, wśród których nie zabrakło pani dr Wandy Półtawskiej, która podzieliła się z obecnymi kilkoma jakże cennymi swoimi myślami. Podobnie jak wykład, nieprzemijającym wartościom poświęcony był również poprzedzający go występ naszych wychowanków, którzy w kilku scenach przedstawili postawy młodych ludzi, którzy w obliczu śmiertelnego zagrożenia dochowali do końca wierności Panu Bogu i Polsce. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury ponownie ożyli Józef Skrzek, Danusia Siedzikówna i ks. Jan Macha, którego proces beatyfikacyjny toczy się w Rzymie. Sceny stworzone i odgrywane podczas tegorocznych rekolekcji, rewelacyjnie prezentowały się odegrane w warunkach profesjonalnej sceny, na co kilkoro spośród gości, komentując nasz występ, zwróciło życzliwie uwagę. Nie zamierzaliśmy absolutnie z nikim konkurować i nie uczyniliśmy tego, ale wobec tak wysokiego poziomu przeżyć dostarczanych widowni z estrady, miło było usłyszeć, że udało nam się doskonale dopasować do klimatu i stanęliśmy na odpowiednim poziomie. Takie słowa na pewno mobilizują i zachęcają do dalszej pracy. Wynagrodziły też, chyba większą niż zwykle, tremę naszych artystów. Gratulujemy serdecznie wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym i cieszymy się, że mogliśmy dorzucić i naszą, maleńką cegiełkę do tego pięknego i wielkiego dzieła.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49