Rok 2015

zajawka 50 pielgrzymkaKilkunastoosobowa grupa naszych wychowanków, wzorem poprzednich lat, wzięła udział w kolejnej, tym razem już pięćdziesiątej, jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych, która miała miejsce w poniedziałek, 6 lipca na Jasnej Górze. Tegoroczna pielgrzymka była również dziękczynieniem za 90 lat istnienia Apostolstwa Chorych w świecie. W jasnogórskim sanktuarium zgromadzili się chorzy z różnych części kraju. Były wśród nich osoby niepełnosprawne w różnym wieku w towarzystwie swoich opiekunów. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwały pielęgniarki, służba maltańska oraz wolontariusze. Pielgrzymi, którzy przybyli w tym dniu na Jasną Górę to nie tylko osoby zrzeszone w Apostolstwie Chorych, ale i innych wspólnotach, czego my sami byliśmy najlepszym przykładem. Intencją pielgrzymki, do której zachęcał krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych – ks. Wojciech Bartoszek, była modlitwa za młodzież, która przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży jakie maja się odbyć w przyszłym roku w Krakowie oraz ofiara cierpienia za misjonarzy, którzy w tym roku udadzą się na misje.

Przed Mszą św. w bazylice odbył się koncert kwartetu smyczkowego z Katowickiej Akademii Muzycznej. Po jego zakończeniu, czas oczekiwania na rozpoczęcie Mszy św. wypełniła nam modlitwa różańcowa. O godz. 11.00 w bazylice została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego naszej archidiecezji – Adama Wodarczyka. „Kiedy patrzymy na tę największą ofiarę, na tajemnicę krzyża, uświadamiamy sobie, że w tym doświadczeniu słabości i cierpienia i w końcu śmierci, jest źródło naszego uzdrowienia z tego, co jest największą słabością człowieka, z grzechu, z niewoli szatana, który zamyka nas na doświadczenie żywego Boga. Przychodzimy więc nie tylko, aby prosić Boga o uzdrowienie, o łaskę sił, o to, aby Pan Bóg dał nam dobre i szczęśliwe życie przez wiele jeszcze lat, ale przychodzimy też po to, aby zaczerpnąć siły od Jezusa w tym obrazie Jego cierpienia, Jego męki, jaka jest nam ukazana w tajemnicy Jego krzyża, aby uświadomić sobie, że w moim doświadczeniu choroby, cierpienia może objawić się także Boże powołanie, Boże wezwania do bycia apostołem Chrystusa, do dawania świadectwa wiary i do składania ofiary z własnego życia poprzez zjednoczenie swojego serca z sercem Jezusa konającym na krzyżu” – mówił do zebranych podczas homilii. Przedstawiciele naszego DPS i Środowiskowego Domu Samopomocy mieli zaszczyt i przyjemność ofiarować księdzu biskupowi, wraz z chlebem i winem, ikonę Matki Bożej wykonaną w naszym warsztacie terapii zajęciowej oraz płyty nagrane przez ośrodkowy zespół. Ksiądz Wojciech przedstawił księdzu biskupowi podchodzących z darami naszych podopiecznych, na co ten zareagował z uśmiechem, przypominając sobie występ i spotkanie z okazji niedawnego, naszego odpustu, na którym był najważniejszym gościem. Po zakończeniu Mszy Świętej udaliśmy się do kaplicy Cudownego Obrazu, aby pokłonić się Czarnej Madonnie. Niektórzy na kolanach obeszli ołtarz dookoła, inni modląc się na różańcu przedstawili Jej swe prywatne intencje. O godz. 13.30 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, która początkowo miała być odprawiana na Wałach, ale z powodu upału została przeniesiona do bazyliki. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w Kaplicy Matki Bożej.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49