Rok 2014

Już po raz XXI odbył się w Rudzie Śląskiej Plebiscyt na Sportowca i Trenera Roku 2013 roku. Kiedy podliczono głosy czytelników i internautów, bo te zdecydowały o miejscach w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec, okazało się, że największą popularność w tej kategorii zyskał w tym roku Maciej Białdyga – wędkarz, drugie miejsce zajął – Mateusz  Krzymiński – zawodnik Gwiazdy Ruda Śląska, zaś trzecia była – Kornelia Moskwa, zawodniczka KPKS Halemba. Jej też przypadła tytuł Najlepszego sportowca Roku, zaś tytuł Najlepszego Trenera Roku trafił na ręce Marcina Widery. Oboje reprezentują klub KPKS Halemba. I teraz najważniejszy dla nas, naszego Ośrodka i Caritas jeszcze jeden halembski akcent w tegorocznej Gali Sportu. Redakcja Wiadomości Rudzkich, kontynuując praktykę rozpoczętą w zeszłym roku, kiedy to po raz pierwszy nadano tytuł sportowca bez barier wyróżniającemu się sportowcowi zmagającemu się nie tylko z własnym ciałem ale i z trudnościami związanymi z niepełnosprawnością, przyznała po raz kolejny takie wyróżnienie. Po raz kolejny trafiło ono do naszego Ośrodka.

W tym roku w ocenie organizatorów na miano sportowca bez barier zasłużył Paweł Niesłony. Od 9 lat jest on zawodnikiem Klubu Olimpiad Specjalnych „Halembianka” , działającego przy naszym Ośrodku. Przez wszystkie te lata wielokrotnie reprezentował nasze Miasto na wielu zawodach rangi regionalnej, a także ogólnopolskiej, w badmintonie, tenisie ziemnym, a także w piłce nożnej, na których wywalczył kilkadziesiąt medali. Rok 2013 dla Pawła w Olimpiadach Specjalnych, nie był szczególnie wyjątkowym, ale wyjątkowe było jego wewnętrzne przełamanie, uwierzenie  we własne siły i w to, że nie koniecznie musi rywalizować tylko ze sportowcami z niepełnosprawnością intelektualną.  Wystartował więc w Amatorskim Turnieju Badmintona o Mistrzostwo Rudy Śląskiej, który stał się dla Niego inspiracją do dalszych zmagań w rozgrywkach Rudzkiej Amatorskiej Ligi Badmintona. Do startu w lidze namówił także swoich trenerów oraz instruktorów z halembskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej, do których na co dzień uczęszcza.

Postawa Pawła pokazuje, iż poprzez kładzenie akcentu na aktywność sportowąmłodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez stwarzanie im pełnej sposobności rozwijania i demonstrowania swoich umiejętności, możemy im pomóc w pełnym i nieograniczonym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Ponadto stwarzamy warunki do jednoczenia się osób z niepełnosprawnością intelektualną z całym społeczeństwem, na zasadach równości, szacunku i akceptacji.

Jaki był tegoroczny wynik sportowy Pawła? No cóż, może i ligi nie wygrał, ale w pokonanym polu pozostawił kliku zawodników, w tym także swoich instruktorów, którzy na co dzień są dla niego wzorem. Szczególnie trener badmintona pan Adam Janik jest tym, którego Paweł próbuje naśladować. On też towarzyszył naszemu wychowankowi podczas tegorocznej Gali Sportu. Dumny z Pawła, z całą pewnością, był również jego ojciec, obecny na sali widowiskowej bielszowickiego Domu Kultury, w chwili wręczania synowi statuetki. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49