Rok 2014

04Sztandarową imprezą organizowaną przez nasz Ośrodek w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych jest Olimpiada Radości. Zorganizowana w tym roku już po raz siedemnasty impreza ma zawsze charakter sportowo – rekreacyjny, a może raczej rekreacyjno – sportowy, bo to właśnie rekreacja i zabawa są źródłem radości jej uczestników, zaś sport, z którym kojarzy się olimpiada pojawia się tu w drugim dniu oraz w sportowej rywalizacji, która nieodłącznie towarzyszy zabawie. Od lat w olimpiadzie biorą udział drużyny z wielu zaprzyjaźnionych z naszym Ośrodkiem placówek. Przyjeżdżają zarówno reprezentanci ośrodków prowadzonych przez Caritas w całej archidiecezji jak i drużyny z innych placówek szkolnych i wychowawczych, z którymi od lat współpracujemy. Nasz Ośrodek reprezentowały aż trzy zespoły. Każdy z działów, to znaczy: Dom Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej jak i Środowiskowy Dom Samopomocy chciał wystawić swoją reprezentację. Mimo tego, że na co dzień zgodnie i harmonijnie ze sobą współpracujemy, to na parkiecie rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Ceremonia otwarcia olimpiady ma zawsze bardzo uroczysty przebieg. Tak było i tym razem.


rudasl pfron
Najpierw na parkiet hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej weszli, wprowadzeni przez wolontariuszy z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, przedstawiciele dwudziestu jeden placówek. Poczet flagowy wprowadził flagę olimpijską, która została wciągnięta na maszt tuż przed zapaleniem olimpijskiego znicza. Ten ostatni moment był w tym roku szczególnie wzruszający, bo symboliczne zapalenie znicza przypadło w udziale jednej z najmłodszych uczestniczek biorących udział tegorocznej olimpiadzie – malutkiej Magdzie z Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych z Bykowiny.
Uroczystego otwarcia zawodów dokonał obecny wśród nas diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych ks. dr Krzysztof Bąk – dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. Pozdrowił on wszystkich zebranych, w ciepłych słowach zwrócił się do licznie zebranych w halembskiej hali niepełnosprawnych sportowców, podziękował za pracę i zaangażowanie wszystkim podejmującym trud niesienia pomocy ludziom chorym i niepełnosprawnym. Ksiądz dyrektor od lat wspólnie z prezydentem miasta Ruda Śląska obejmuje honorowy patronat nad Tygodniem Godności Osób Niepełnosprawnych. Troska o to, aby życie osób niepełnosprawnych było nie tylko łatwiejsze, ale i przeżywane godnie jest jednym z elementów naszej misji jaką realizujemy w naszej pracy na rzecz naszych wychowanków. Dyscypliny w jakich zmagali się zawodnicy, wymagają od nich sprawności w określonych sferach. W niektórych zawodnicy startują indywidualnie, jak na przykład w minigolfie, rzucaniu lotkami do tarczy lub w wolnej jeździe na rowerze na czas, w innych zaś sprawdza się umiejętność współpracy całej drużyny. Szczególnie duże emocje budzą te ostatnie. Przeciąganie liny, w którym biorą udział wszystkie drużyny, oraz budowanie piramidy z kartonowych pudeł wymaga zgrania całego zespołu i choć wygrywają ci, którym uda się postawić najwyższą wieżę, to zwycięzcami i tak są wszyscy, którym uda się podjąć wspólny wysiłek i współpracę. W drugim dniu Olimpiady Radości zawodnicy rywalizowali między sobą między innymi w piłkarzykach, badmintonie, bocce czy tenisie stołowym. Poziom był bardzo wyrównany, a rozgrywane finały nie ustępowały profesjonalnym sportowym turniejom. Zarówno w pierwszym, jak i drugim dniu wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani, w zależności od zajętego miejsca, medalami. Dla wszystkich uczestników przygotowano również specjalne medale okolicznościowe, bo co jak co, ale z przyjechać z olimpiady z medalem to jest w końcu największe marzenie każdego sportowca, a my jesteśmy tu przecież, w pewnym sensie, od spełniania marzeń.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49