Rok 2013

0615 grudnia, w niedzielę radości, trzecią niedzielę adwentu, wzorem ubiegłych lat, w Miejskim Centrum Kultury odbyło się szczególne spotkanie pracowników i wychowanków Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa oraz rodziców, krewnych i znajomych podopiecznych halembskiej placówki. Jak zwykle, na nasze zaproszenie odpowiedziało bardzo wiele osób, a wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli  zaprzyjaźnionych  szkół  i  ośrodków.
Nawet pani prezydent, mimo bardzo obłożonego kalendarza, poświęciła nam trzy godziny, bo tyle trwało nasze spotkanie, podczas którego mieliśmy okazję zaprezentować naszym gościom najnowszy film, który powstał w ramach zajęć z elementami filmoterapii prowadzonych  w naszym warsztacie terapii zajęciowej. Film nosi tytuł “Afera z teczką”, a licznie zebrani rodzice z przyjemnością podziwiali swoje dzieci, które równie licznie pojawiły się na ekranie.

Bardzo ciepło przyjęty został spektakl grupy "Zaczarowani" który nawiązywał do tragicznej historii szekspirowskich Julii i Romea, wykorzystujący całe mnóstwo tytułów filmów i piosenek, fragmentów tekstów pojawiających się w znanych, kultowych scenach znanych nam z białego ekranu.

Niedzielne spotkanie było również, a może przede wszystkim, okazją do zaprezentowania rodzinom naszych  wychowanków tego wszystkiego,  co  w  ciągu  mijającego  roku  udało się nam zrealizować w naszym ośrodku. A trzeba przyznać, że było tego dość sporo. Jednym z istotnych elementów prowadzonej w ośrodku rehabilitacji społecznej jest zaangażowanie w rozwój zawodowy naszych wychowanków. W tym celu szkolimy i przygotowujemy  naszych podopiecznych do odnalezienia się na rynku pracy. W roku 2013 kolejni nasi wychowankowie uzyskali zatrudnienie. Sami również organizujemy miejsca pracy i zatrudniamy osoby niepełnosprawne. Staramy się skutecznie zaspokajać potrzeby religijne, edukacyjne, kulturalne, rekreacyjne  i  sportowe  naszych wychowanków. Podobnie jak w latach minionych inicjowaliśmy i rozwijaliśmy w tym roku szereg przedsięwzięć. W tegorocznym plebiscycie na najlepszego sportowca szczególne uznanie zyskał  Maciej  Kulpiński, sportowiec, golfista, związany z naszym Ośrodkiem, który w ubiegłym  roku  podczas  Europejskich  Zawodów Olimpiad  Specjalnych  w  Austrii zdobył srebrny medal w golfie. Sporym  dla  nas  wydarzeniem były odwiedziny w naszym ośrodku reprezentanta Polski w piłce nożnej, pana Artura Sobiecha, brata naszego wychowawcy, który nie tylko wziął udział w treningu  wraz z naszymi  podopiecznymi ale wszystkie grupy obdarował słodyczami i sprzętem sportowym. Jak co roku, aktywnie uczestniczyliśmy  w  obchodach   Tygodnia   Godności Osób niepełnosprawnych. W tym roku byliśmy jednym ze współorganizatorów konferencji inaugurującej obchody. Przygotowaliśmy również z tej okazji wystawę fotograficzną promującą niepełnosprawnych sportowców. Od lat, w ramach tej ogólnomiejskiej imprezy, organizujemy Olimpiadę  Radości, czyli szczególną spartakiadę Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z niecodziennymi dyscyplinami i doskonałą okazją do sportowej zabawy,  w której każdy może wziąć udział i każdy może czerpać z niej radość. W ramach podejmowanych działań propagujących sportową aktywność wśród naszych  wychowanków zorganizowaliśmy w tym roku  szereg  imprez  i  zawodów.  Do  najważniejszych  trzeba  zaliczyć cykliczne już zawody w piłce nożnej  zarówno  halowej jak i na otwartym boisku, jak również od lat organizowany przez nasz ośrodek wspólnie ze sprawnie działającą w naszej  placówce sekcją terenową Olimpiad Specjalnych „Halembianką” turniej bowlingowy. Ciekawą inicjatywą wydaje się również zorganizowany po raz kolejny turniej golfowy pod nazwą „ Caritas Cup”. Wiele było wyjazdów na zawody organizowane przez inne sekcje i placówki. Nasi  podopieczni zawsze chętnie biorą w nich udział. Jedną z takich imprez była na przykład Miejska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Aktywność sportowa naszych wychowanków stale się zwiększa, co może tylko cieszyć. Zorganizowaliśmy szereg wystaw plastycznych i fotograficznych, na których odwiedzający mogli podziwiać prace naszych wychowanków. Do najważniejszych z pewnością możemy zaliczyć wystawę „Oblicza Pana” przedstawiającą różne sceny z życia Chrystusa, której otwarcie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przeżywaliśmy 4 listopada. Szczególnie ta wystawa skłania widza do refleksji i zachęca do codziennej kontemplacji  słów  jakie odnajdujemy w Ewangelii. Jak co roku z okazji świąt narodowych gościliśmy w naszym Ośrodku osoby związane ze środowiskiem kombatanckim z terenu naszego miasta, oraz przedstawicieli rodzin katyńskich, policyjnych i związku Sybiraków. Uroczysta Msza Święta, występy artystyczne i spotkanie przy stole są zawsze okazją do wspomnień i wymiany doświadczeń.  Troska o wzrost duchowy powierzonych naszej pieczy osób przejawia  się nie tylko poprzez lokalne działania prowadzone w ośrodkowej kaplicy. Rok 2013 obfitował w wydarzenia, które z całą pewnością pomogły wszystkim chętnym, biorącym w nich udział zbliżyć się do Pana Boga. Włączyliśmy się, odpowiadając na apel Ojca Świętego, w globalną adorację Najświętszego Sakramentu i ogólnoświatową modlitwę o pokój. Tegoroczne rekolekcje przeżywaliśmy wraz z Ojcem wszystkich wierzących Abrahamem, starając się odpowiadać wraz z nim na Boże wezwanie. Jak co roku bardzo gościnnie zostaliśmy przyjęci w naszym parafialnym kościele, gdzie poszczególne grupy odgrywały sceny z życia patriarchy, które stanowiły,  jak zwykle, ciekawe ilustracje do treści głoszonych przez naszego kapelana. W święto Miłosierdzia Bożego odwiedził nas ks. Arcybiskup Senior Damian Zimoń, który podczas homilii  podziękował  pracownikom za każdy gest miłości względem wszystkich potrzebujących nieustającego wsparcia. Bardzo ciekawe były spotkania z misjonarzami pracującymi w Afryce. Ich świadectwo i opowieść o tym jak żyją ludzie na  Czarnym Lądzie i jak wygląda ich więź z Panem Jezusem, ubogaciło nasze przeżywanie ogłoszonego jeszcze przez papieża Benedykta XVI,  Roku Wiary. Nasi mieszkańcy brali udział w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Piekar, kilkoro z nich wraz z opiekunami wędrowało pieszo na Jasną Górę, zaś pracownicy tradycyjnie we wrześniu pojechali pokłonić się Matce Bożej w jednym z okolicznych sanktuariów. Tym razem odwiedzili uśmiechniętą Matkę Bożą w Pszowie i zajrzeli do zabytkowego opactwa w Rudach Raciborskich. Podobnie jak w latach ubiegłych w tym roku również realizowaliśmy wiele projektów z zakresu pomocy społecznej i rehabilitacji. Poza realizowaniem naszych podstawowych zadań angażowaliśmy się w dystrybucję żywności w ramach europejskiego programu pomocy najuboższym PEAD oraz nowego programu „Rudzcy przedsiębiorcy dla potrzebujących”. Wzięliśmy również udział w piątej zbiórce żywności Caritas „Tak, pomagam” prowadzonej dzięki życzliwości sieci sklepów Biedronka. W akcji tej zebrano ponad 200 kilogramów żywności dla dzieci korzystających ze wsparcia rudzkich świetlic terapeutycznych. W ich imieniu serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy włączyli się w tę akcję. W czerwcu wspólnie ze świetlicami prowadzonymi w Rudzie Śląskiej przez Caritas zorganizowaliśmy „Świetlandię”  doroczną imprezę o charakterze sportowym.

Nasza prezentacja zrobiła wrażenie na naszych gościach, a ich uznanie z całą pewnością doda nam skrzydeł w przyszłym roku, podobnie jak urosły one członkom zespołu “Od Serca”, który bawił wszystkich zebranych w drugiej części spotkania. Atmosfera była taka, że skrzydła same rosły.

Spotkanie zakończyło się wizytą Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkich słodyczami i okolicznościowymi kartkami wykonanymi w naszym, oczywiście, warsztacie. Chętni mogli sobie zrobić zdjęcia z prawdziwym Świętym Mikołajem. Prawdziwym, czyli w stroju biskupa, chociaż są tacy, co twierdzą, że widzieli go jak popijał ciastko gazowanym brązowym napojem nalanym z butelki z czerwona etykietą… No i co z tego…  I dobrze. Znaczek Caritas też jest czerwony i serce jest czerwone, a to przecież jest Serce Pełne Dobra.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49